Kwiat Lilii - Lily Flower , LIlia 1 kg
Opis
Kraj pochodzenia: Chiny
Składniki: Kwiat Liili
Suszone kwiaty Lilii są nie tylko wyśmienitą przyprawa w kuchni, mają też duże znaczenie dla naszego zdrowia. Poniżej przedstawiamy Państwu tylko niektóre z właściwości pięknego kwiatu Lilii, oraz jej zastosowanie w kuchni.
Suszone kwiaty lilii zawierają dużą ilość błonnika, sodu i węglowodanów, białka i skrobi, a także niewielkie ilości wapnia, żelaza, fosforu, witaminy B1, witaminy B2 i witaminę C.
Kwiat Lilii zaparzony jako herbatka jest pysznym napojem o bogatym I przyjemnym aromacie.
Korzyści zdrowotne dla serca
Lilia pomaga regulować akcję serca, a tym samym umożliwia sprawniejsze i bardziej regularne bicie serca. Korzyści zdrowotne kwiatu lilii są dobrze znane, ze względu na obecność aktywnych glikozydów, a także flawonoidów, które stymulują tętnice i powodują ich rozszerzenie.
Nowotwory i wrzody
Wiadomo również, że świeże lub wysuszone cebulki kwiatu lilii są znane jako bardzo skuteczne w leczeniu owrzodzeń i stanów zapalnych, z powodu ich właściwości ściągających i kojących. Kwiat lilii jest również stosowany na twarde guzy i wiadomo, że zmiękcza je natychmiast.
Oczy
Lilia leczy choroby oczu, takie jak zapalenie spojówek i wrażliwe oczy, dlatego jest również stosowany w kroplach do oczu i innych preparatach wspierających oczy.
Dla umysłu
Kwiat lilii ma również wspaniałe zalety dla zdrowia psychicznego. Jest użyteczny w leczeniu bezsenności, niepokoju i drażliwości. Bywa stosowany w aromaterapii, aby leczyć depresję.
Oczyszczanie krwi
Kwiat lilii to skuteczny środek do oczyszczania krwi. Wiadomo, że herbata przygotowana z kwiatów lilii jest skuteczna w usuwaniu zanieczyszczań krwi.
Korzyści kwiatu lilii w leczeniu innych stanów chorobowych
Kwiat lilii jest również znany jako korzystny w leczeniu kilku innych stanów chorobowych, w tym: trąd, udary, dusznica bolesna itp. Poza tym jest również stosowany do stymulowania wzrostu włosów na brwiach. Kwiat lilii może również leczyć lub łagodzić kaszel, łagodzić suchość w gardle i uspokajać kołatanie serca.
Sposób użycia: Kilka kwiatów lilii zalej wrzątkiem, przykryj i odstaw na 10 minut. Naparu nie trzeba odcedzać.
Suszone pączki lilii to również świetna przyprawa w naszej kuchni, choć niepozorna z wyglądu, ma piękny, kwiatowo-morelowy zapach. Najbardziej znana jest w kuchni chińskiej, ale znajdzie zastosowanie i w potrawach europejskich.
Chińczycy traktują je jak przyprawę albo warzywo, bardzo często łączą kwiaty z grzybami mun. W takiej kombinacji pojawiają się w tzw. pikantnej i kwaśnej zupie. Sprawdzą się również w innych azjatyckich zupach: i wytrawnych, i słodkich.
Możecie je łączyć z warzywami i mięsem (wieprzowiną i wołowiną) smażonymi w woku, w długo gotowanych potrawach, takich jak gulasze, oraz z gotowanymi na parze rybami albo kurczakiem.
Nie trzeba używać ich dużo - wystarczy garstka na całą potrawę.
Co musicie zrobić z kwiatami przed użyciem? Namoczyć je w ciepłej wodzie przez 15-30 minut, nie dłużej, bo zbytnio rozmiękną i stracą smak. Jeśli są twarde końcówki to można je odciąć.
Kwiaty lilii świetnie pasują do lemoniady, można je dodawać do kompotów. Ze względu na swój zapach doskonale łączą się z morelami. Spróbujcie więc wrzucić kawałki pączków do dżemu: morelowego, renklodowego albo mirabelkowego.
Prosty deser owocowy. Ugotujcie syrop (1 część cukru i 1 część wody, w której moczyły się kwiaty), odparujcie go odrobinę. Zdejmijcie z ognia, ułóżcie w nim połówki moreli (przecięciem do dołu) i pączki pocięte na centymetrowe kawałki. Zostawcie do ostygnięcia. Do miseczek włóżcie trochę jogurtu naturalnego, pokruszone herbatniki, zaparzone morele i lilie, skropcie syropem (możecie go jeszcze trochę odparować).
Zróbcie wieprzowinę z liliami. Namoczcie 150 g suszonych kwiatów lilii, odetnijcie końcówki, zwiążcie w supełki (ewentualnie potnijcie na połówki). W woku na oleju podsmażcie 2 posiekane ząbki czosnku, odrobinę kolendry. Wrzućcie 150 g mielonej wieprzowiny i smażcie na dużym ogniu, aż chwyci kolor. Dodajcie kwiaty, smażcie jeszcze chwilę. Doprawcie pieprzem, 1 łyżeczką cukru. Wlejcie odrobinę wody, przykryjcie wok i gotujcie 2-3 minuty, aby cukier się rozpuścił. Posypcie posiekanymi orzeszkami ziemnymi.